Жителі Рогатина на Івано-Франківщині знайшли у лісі архів УПА

У місті Рогатин Івано-Франківської області 12 січня місцеві жителі виявили в лісі бідон з документами Української повстанської армії.


Ймовірно, документи були призначені головнокомандувачеві УПА Роману Шухевичу. Знахідка у доброму стані і датується приблизно 1945 роком.

Зазначається, що жителі Рогатина Володимир Дзера, Василь і Тарас Веркальці виявили незвичайний бідон, закопаний на глибині 15-20 см, у лісі між селами Руда і Воронів. Усередині вони знайшли підручник історії і документи УПА.

Знахідку молоді люди віддали до місцевого історико-краєзнавчого музею для опрацювання фахівцями.

У четвер, 17 січня, зі Львова у місто приїхав генеральний директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий, щоб прийняти знайдені історичні матеріали, зайнятися їх вивченням, реставрацією і оцифруванням.

«Побіжний огляд знайденого дозволяє стверджувати, що матеріали містять дані про діяльність УПА на території Львівської, Тернопільської областей та Закерзоння. Можна припустити, що вони були передані для головнокомандувача Романа Шухевича, який тривалий час перебував на Рогатинщині», – йдеться в повідомленні на сайті міськради.

Серед знайденого – унікальний шарж головнокомандувача, ймовірно, виконаний чорнилом, низка документів радянського зразка, плакат на чеською мовою, звіти і протоколи служби безпеки, а також фінансова і касова документація.

Архів передали для вивчення та оцифрування спеціалістам, фото з сайту міськради Рогатина

«Наразі складно сказати про те, якій саме структурі належав архів, адже є багато шифрів, які потрібно обробити. З’ясувати, звідки надходили ці документи, локалізувати територію по населених пунктах, тоді можна буде говорити про рівень і характер цього архіву. Слід зауважити, що в бідоні міститься багато різних документів, які, ймовірно, збирали для керівництва підпілля з ширшої території, ніж Рогатинщина», – зазначив історик Руслан Забілий.

Після реставрації матеріали будуть оцифровані, а цифрову копію планують викласти на ресурсі архіву українського визвольного руху.

Опубліковано у Культура, Новини, Пригоди. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *